Cabomba aquatica

Je to velmi krásná vodní rostlina která je však poněkud choulostivá je světlomilná a vyžaduje měkkou vodu v tvrdé vodě živoří a ztrácí listy také pohyb vody způsobený silným vzduchování v rostlině neprospívá
Dostupnost .
Možnosti doručení
Kód: A001
49 Kč
Cabomba aquatica
Je to ponořená rostlina s dobře vyvinutým kořenovým systémem s nitkovitými, tenkými a křehkými kořeny. Kulatá, rozvětvená lodyha, až 2 m dlouhá. Podvodní listy jsou světle zelené, nasazené na řapících, protilehlé, dva v přeslenech. Čepele listů mají půlkruhový tvar a někdy i tvar nepravidelného kruhu nebo ledviny a jsou mnohokrát dělené. Na základně se dělí na 5 nitkovitých úseků, které se dále rozvětvují, dosahují délky 3-4 cm a šířky až 7 cm a od 30-130 nitkovitých zakončení. Od ostatních druhů se odlišuje tím, že segmenty podvodních listů u základny se větví trojrozměrně namísto dvou. Aby kabomb vykvetl, uvolňuje na koncích výhonů dva povrchové listy, plovoucí na hladině vody. Často však nevyhání vodní listy, ale pouze květní stonky. Kvetoucí rostlina má pak poupata vodních listů. Povrchové listy jsou kulaté, až 10 mm v průměru, na vrcholu lesklé, příjemně zelené barvy, nasazené na 3-10 cm řapících, vyrůstající podobně jako květní stvoly z báze ponořených listů. Nejčastěji se květy uvolňují v párech s listy vznášejícími se proti sobě. Květ na stopce vyčnívá nad vodu a je žluté barvy, má 3 kališní lístky a 3 korunní lístky proti sobě posazené. Mají 6 tyčinek, 2-4 pestíky, nejčastěji však tři. Průměr květů je 8-13 cm.
PĚSTOVÁNÍ:Pro úspěšné pěstování této rostliny je třeba vytvořit klidné podmínky, to znamená, že nesnáší pohyb vody způsobený filtrem nebo příliš aktivně krmící ryby. Nemá ráda časté přesazování, protože pak zpomaluje růst a přestává kvést. V podmínkách akvária se rozmnožuje vegetativně dělením výhonů. Řízky se zasadí do země, kde zakoření. Jako substrát lze použít hrubý písek nebo jemný štěrk. Pro rychlejší kvetení dejte pod kořeny hrudky hlíny. Voda by měla být měkká kolem 4°n, s nízkým obsahem minerálních solí, s pH 4,5-6,0 a teplotou 24-30°C. Fotofilní rostlina, nesnáší nedostatek světla, proto by měla být umístěna na nejsvětlejším místě akvária.


Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: