Hygrophila polysperma

nenáročná stonková rostlina s velkou spotřebou živin. Vhodná do hodně zarybněných nádrží.
Dostupnost .
Možnosti doručení
Kód: A009
49 Kč
Hygrophila polysperma
Tento druh je nenáročný na podmínky pěstování. Je to jedna z nejjednodušších vodních rostlin na pěstování, zejména pro začátečníky, protože roste téměř v jakýchkoli podmínkách. Aktivně čerpá živiny ze sladké vody, díky čemuž je tento typ velmi užitečný při zakládání nového akvária a pro udržení kvality vody ve starém. Roste rovnoměrně po celý rok.
Dokáže růst po dlouhou dobu při slabém osvětlení, bez půdy a snese i výkyvy teplot 18 až 30 °C. Pro dobrý vývoj rostliny je však nezbytná teplota vody 23-25 ??° C a bohatý substrát s přídavkem hlíny a dobré osvětlení. Když teplota vody klesne pod 22 °C, špatně roste. Vysoká teplota (nad 27 °C) přispívá k rychlému růstu, ale může rychle vyčerpat nerostné zdroje z vody. Rostlina je velmi nenáročná, ale nejlépe roste v mírně kyselé a měkké vodě do 8°. Při zvýšení tvrdosti nad 8° se růst rostlin zhoršuje, spodní listy opadávají, horní listy se stávají malými, staré listy jsou zničeny.
Nutnost pravidelné výměny vody. Krásného vzhledu rostliny je dosaženo pouze pod silným světlem. Osvětlení by mělo být intenzivní, pak rostlina ukazuje krásné zelené barvy listů. Za špatných světelných podmínek jsou listy mnohem menší a stonek se začíná prodlužovat. Ve stínu roste velmi pomalu a listy jsou pokryty řasami. Krátké doby svícení často vymažou spodní listy a stonek se protáhne, délka světelného dne by měla být alespoň 12 hodin.
Rostlina má slabý kořenový systém, takže půda by měla být měkká. Vhodný substrát by měl tvořit velmi hrubý písek nebo jemný štěrk. Toleruje nízké hladiny živin. Protože rostlina má ráda mírně hlinitý substrát, měly by být pod kořeny umístěny kousky hlíny. Pokud se tak stane, není potřeba žádné další hnojení.
Pokud je v akváriu mnoho rostlin a rostou velmi rychle, musí být krmeny minerálními hnojivy. Hnojení rychle rostoucích rostlin se nejlépe provádí výměnou vody v akváriu. Rostliny by neměly růst nad hladinou vody, protože kořenový systém rostliny se podílí na vstřebávání živin, v takovém případě rostlina roste velmi špatně.
Akvarijní rostlinu lze umístit do pozadí nebo do středu akvária. Perfektní jako první rostlina v akváriu. V akváriu je třeba rostliny chovat ve skupinách, výsadbou do řad seřízneme stejně dlouhé stonky a vypadají pak nejpůsobivější. Jednotlivé exempláře ve srovnání s jinými většími a barevnějšími rostlinami zcela ztrácejí svůj vzhled. Když je hladina vody v nádrži nízká, může vyrůst nad hladinu. Rostlina by měla být umístěna v akváriu tak, aby dostávala maximální množství přirozeného světla.
Po odstranění vršků se rostlina začne větvit. Vystřeluje boční výhonky na stonku. V každém bodě připojení listu je rostlina schopna vyrašit nový hrot. Roste rychle, 5-10 cm za týden. Obvykle roste tak rychle, že je nutné pravidelné prořezávání, aby se zabránilo ovládnutí zbytku akvária.
Množí se dělením výhonků a výsadbou do země. Stonek se 3-4 listy lze zasadit do substrátu ihned, bez čekání na vytvoření kořenového systému, zakopáním spodní části stonku. Kořeny se rychle vyvíjejí.
Necháme-li na hladině vody plovoucí větvičku s pár lístky, asi po týdnu vytvoří kořínky dlouhé 3-4 cm. Taková větvička se zasadí do země a po týdnu by se měly objevit až 4 nové listy. Tento druh je rostlinou s velmi účinnou produkcí kyslíku. Výjimečně chutná šnekům a dokonce i rybám, pokud nejsou doplňovány rostlinnou potravou.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: